Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości?

  • 2018-06-18 22:39:11
  • 0

Domy czy mieszkania to dla milionów Polaków najcenniejsze dobra, jakie posiadają. Wiele z nich to nieruchomości, które zostały zakupione w oparciu o kredyty hipoteczne. Dlatego tak bardzo istotne jest rozciągnięcie nad nimi ochrony ubezpieczeniowej. Zniszczenie domu w skutek pożaru, zalania czy wybuchu gazu może oznaczać potrzebę bardzo kosztownego remontu lub nawet konieczność poszukania innego lokum. Takie sytuacje oglądamy w telewizyjnych serwisach informacyjnych. Jednocześnie czynnikiem, który sprawia, że wielu właścicieli nieruchomości nie wykupuje ubezpieczenia jest jego dobrowolność. Czy jednak taka oszczędność nie będzie niekiedy zbyt wiele kosztować?

Co wyznacza cenę polisy?

Cena ubezpieczenia nieruchomości zależna będzie od kilku czynników. Po pierwsze oceniana jest wartość mieszkania lub domu oraz ich wyposażenie. Ubezpieczyciel zwróci także uwagę na lokalizację, stan techniczny drzwi i okien, jakość zabezpieczeń, o ile w takie nieruchomość będzie wyposażona. Kolejnym aspektem wpływającym na cenę ubezpieczenia jest jego zakres. Oprócz potencjalnych strat materialnych oraz ryzyka włamania i kradzieży niektórzy klienci dobierają do pakietu ubezpieczeniowego ochronę OC w razie wyrządzenia szkód innym mieszkańcom.

Które ubezpieczenie wybrać?

Przed ostateczną decyzją o zakupie ubezpieczenia warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jaką dokładnie ochronę za określoną cenę otrzymujemy. Wyższy koszt polisy nie musi oznaczać, że jest ona bardziej wszechstronna czy zapewniająca większą kwotę odszkodowania za ewentualną szkodę. Niektórzy ubezpieczyciele pewne rodzaje ryzyka np. włączają do ochrony bez dodatkowej opłaty, inni doliczają za nie dodatkową składkę.

Czytajmy umowy!

Szczególną uwagę w umowie z ubezpieczycielem należy zwrócić także na wyłączenia odpowiedzialności, które są nie mniej ważne, jak zakres ochrony. Są to zapisy w umowie jednoznacznie wskazujące sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania. Okazuje się, że w tym aspekcie pomiędzy ofertami poszczególnych firm istnieją często spore rozbieżności.

Wynika z tego wniosek, że nie tylko cena ubezpieczenia powinna decydować o wyborze oferty. Dopiero spokojne przeczytanie treści umowy, ogólnych warunków ubezpieczenia i pytania do agenta ubezpieczeniowego powinny decydować wyborze odpowiedniej oferty

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz