Czy potrafimy oszczędzać?

  • 2019-01-10 17:55:30
  • 0

„Nie oszczędzaj tego, co zostanie po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostanie po odłożeniu oszczędności” – w taki właśnie sposób do oszczędzania podchodził amerykański milioner Warren Buffet. Czy ta myśl jest bliska Polakom? Otóż nie bardzo. Jesteśmy społeczeństwem, które dość niefrasobliwie podchodzi do kwestii oszczędzania. Niestety nadal tylko nieliczni myślą o finansach w sposób długofalowy (chociaż warto podkreślić, że ta grupa ciągle rośnie!:) ). Jak wobec tego zweryfikować swoje myślenie o oszczędzaniu? Oto kilka praktycznych reguł postępowania w tej dziedzinie, które chcę Wam polecić.  

  • Wydawaj mniej niż zarabiasz

Upewnij się, że wydajesz pieniądze tylko na te rzeczy, których realnie potrzebujesz. Regularne przeglądanie wyciągów bankowych raz na tydzień lub raz na miesiąc pozwoli na sprawdzenie czy nie kupujemy rzeczy, które są nam zbędne. Warto też sprawdzić polecenia zapłaty – czasami może okazać się, że regularnie płacimy za usługę, pomimo tego, że od dawna nie korzystamy z niej.    

  • • Sprawdzaj co tydzień swoje wydatki

To prosta i skuteczna praktyka, choć niewiele osób z niej korzysta. Po pierwsze spróbuj przez tydzień płacić wyłącznie gotówką lub wyłącznie kartą. Przekonasz się, że jeden sposób płacenia sprzyja większej powściągliwości w wydawaniu pieniędzy. Zachęcam jednocześnie, aby sprawdzać w weekend, ile wydałeś przez cały tydzień. Aby to było możliwe, najlepiej zbieraj paragony za każde zakupy i odkładaj je w jedno miejsce. W niedzielę warto poświęcić godzinę na weryfikację wydatków. Wtedy dopiero w pełnej krasie można zobaczyć, na co wydajemy pieniądze i racjonalnie zaplanować transakcje na kolejny tydzień. Wyselekcjonuj wydatki, które z perspektywy kilku dni wydadzą się Tobie zbędne lub mało potrzebne.

 

  •  Zautomatyzuj oszczędzanie

Nie łudźmy się – oszczędzanie na zasadzie tego, co zostanie z pensji na koniec miesiąca nie jest dobrym sposobem na zgromadzenie większej kwoty pieniędzy. Dobrą „pomocą” w zakresie regularnego oszczędzania będzie zautomatyzowanie przelewów na konto oszczędnościowe. Ustaw zlecenia niewielkich przelewów raz w tygodniu. Właściwie nie zauważysz, jak określone kwoty przepływają z bieżącego konta na rachunek oszczędnościowy. Odłożoną większą sumę po pewnym czasie możesz zainwestować np. w bezpieczne fundusze tak, aby wypracowane oszczędności nadal się pomnażały.

  • • Wydawanie pieniędzy nie jest lekarstwem na emocje

Zakupy mogą pełnić funkcję rozładowania napięcia i być ucieczką od własnych uczuć. Wiele osób postępuje tak, aby odzyskać zadowolenie i wewnętrzną równowagę. Jednak w skali roku może okazać się, że w ten sposób powstaje poważna wyrwa w naszych osobistych finansach. Poza tym wiele z tych emocjonalnych zakupów dość szybko okazuje się niepotrzebnych, gdyż były dokonywane pod wpływem chwili. Dokonaj refleksji czy zakupy nie są dla Ciebie „tabletką” na trudne emocje. Zastanów się czy są inne sposoby dojrzałego reagowania na frustracje, z których warto skorzystać.

To tylko niektóre ze sposobów, które mogą Wam pomóc zaoszczędzić pieniądze. Włączenie ich do codziennego życia pozwoli na zmianę wzorców związanych z zarządzaniem własnymi pieniędzmi i budowanie zdrowszego stosunku do własnych finansów.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz