Europejska Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a polisa turystyczna

  • 2019-05-20 17:28:33
  • 0

Do sezonu wakacyjnego pozostało tylko kilka tygodni. Jak co roku ponownie aktualności nabiera temat ubezpieczenia, zapewniającego turystom odpowiednią ochronę w trakcie zagranicznych wyjazdów. Kwestią, która w moim przekonaniu wymaga doprecyzowania jest status Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten niezbędny dokument podczas wypoczynku za granicą ma swoje formalne ograniczenia, o których powinniśmy wiedzieć.

 Sama karta to za mało

Przydatność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest istotna. Jednak wiele osób przecenia zakres jej działania, zapominając, że karta nie zapewnia automatycznego pokrycia kosztów leczenia, a tylko uprawnia do refundacji poniesionych opłat związanych z leczeniem. Zaznaczmy od razu, że refundacja dotyczy tylko tych opłat, które związane są z bezpłatnymi usługami medycznymi w danym kraju realizowanymi przez sektor lecznictwa publicznego. Należy przy tym zauważyć, że nie wszystkie usługi medyczne, które np. są bezpłatne w Polsce będą także nieodpłatnie wykonywane za granicą. Aby dowiedzieć się, jakie usługi lecznictwa publicznego nie są refundowane w poszczególnych krajach europejskich na podstawie EKUZ, należy zajrzeć na witrynę NFZ.

Leczenie prywatne, czyli spore wydatki

 Poważna luka w ochronie finansowej leczenia za granicą związana jest z prywatnymi usługami medycznymi. Nie sposób zaplanować miejsce i czas rozstroju zdrowia. Gdy coś takiego się wydarzy, po prostu potrzebna jest szybka pomoc medyczna. I jeśli najbliższym miejscem świadczącym usługi medyczne będzie prywatna przychodnia lub szpital, karta EKUZ na nic się nie zda. Za diagnostykę, opatrunek, doraźnie podane leki czy pobyt w szpitalu będziecie zobligowani do uiszczenia pełnej zapłaty, która z pewnością niska nie będzie. Niestety może także dojść do sytuacji odmowy wykonania usługi medycznej. Jeśli jednak będziecie dysponować odpowiednio wszechstronnym ubezpieczeniem turystycznym, wówczas każda placówka medyczna zaopatrzy Was w potrzebną pomoc.

 

 A gdy zdarzy się wypadek?

 Nurkowanie, wspinaczka, sporty wodne, jazda terenowa rowerem to okoliczności obarczone ryzykiem pojawienia się urazu lub kontuzji. Co wówczas? EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej pomocy w takich przypadkach. Także zorganizowanie akcji ratunkowej (zwykle bardzo kosztownej) nie jest uwzględnione w ramach ochrony określonej tym dokumentem. Dlatego, jeśli przewidujecie w trakcie zagranicznych wakacji uprawianie sportów wysokiego ryzyka, koniecznie dołączcie ten zakres ochrony do swojej polisy turystycznej. 

 

Ubezpiecz koszt powrotu do kraju

 Gdybyśmy przyjrzeli się przebiegowi niepomyślnego zdarzenia w trakcie wakacyjnego wyjazdu za granicę, ujrzymy taki ciąg wydarzeń: incydent, doraźna pomoc, pobyt w placówce leczniczej, powrót do kraju. No właśnie – jak to jest z zabezpieczeniem kosztów powrotu transportem medycznym? Analizowana ochrona w ramach EKUZ nie uwzględnia takiej opcji. Koszt powrotu do Polski samolotem medycznym lub karetką to kwoty zaczynające się od kilku tysięcy euro. Taki komfort zapewni jedynie polisa w ramach określonej w jej warunkach kwoty gwarantowanej.

 

Polisa koniecznością

 Nie przedstawiłam Wam wszystkich możliwych zdarzeń, których skutków nie chroni EKUZ. Skoncentrowałam się jedynie na najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach, gdy karta nie zapewni Wam pomocy ubezpieczeniowej. Zmierzam do wniosku, iż każde wakacje za granicą (także zimowe) wymagają zapewnienia sobie polisy jak najadekwatniej dostosowanej do Waszych potrzeb i potencjalnego ryzyka. Tym bardziej pomyślcie o ubezpieczeniu turystycznym, wybierając się do innego kraju z dziećmi.

 

Jeśli mój tekst skłonił Was do refleksji nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa w trakcie zagranicznego urlopu, zapraszam do kontaktu i rozmowy na ten temat.

Życzę Wam udanych i beztroskich wakacji!

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz