Małe firmy chcą czuć się bezpiecznie

  • 2019-05-15 11:42:37
  • 0

Indywidulani przedsiębiorcy oraz małe firmy to w obiegowym ujęciu „sól polskiej gospodarki”. Postanowiłam zatem poświęcić tej grupie zawodowej nieco uwagi w kontekście ubezpieczeń. Wydaje mi się to o tyle istotne, gdyż prowadzenie własnego biznesu nie zawsze wiąże się z posiadaniem adekwatnego ubezpieczenia. Dlaczego? Na ogół to rezultat obarczenia wieloma obowiązkami finansowymi, wynikającymi z takiego, a nie innego ustroju gospodarczego. Ubezpieczenia społeczne, podatki, czynsze, obsługa kredytów czy rozmaite koszty bieżące to wydatki, z którymi dobrowolnie wybrana polisa ubezpieczeniowa po prostu przegrywa. I choć sytuacja ta powoli ulega poprawie, stale w moim odczuciu świadomość ubezpieczeniowa jest zbyt słabo ukształtowana wśród indywidualnych przedsiębiorców.

Ubezpiecz to, co najważniejsze

Rynek ubezpieczeniowy w ostatnich latach dostosował swoją ofertę do specyfiki małego biznesu. Obecnie możliwe jest wszechstronne ubezpieczenie swojej bazy materialnej, personelu oraz rozłożenie parasola asekuracyjnego nad swoim zdrowiem, życiem oraz bliskimi. Jednak, jak w każdym zagłębiu ofert, należałoby zadecydować, co stanowi priorytet pod względem znaczenia i wyboru. W tym momencie należy wskazać na dwa aspekty – ubezpieczenie życia i zdrowia oraz majątku firmowego.

Asekuracja zdrowia i życia

Biznes bez właściciela to już nie biznes, tylko duży problem. Spójrzmy przykładowo na indywidulaną działalność gospodarczą – mały sklep, mechanik samochodowy, dentysta, architekt. Zdarzenie typu złamanie nogi, zawał serca czy konieczność poważniejszego zabiegu chirurgicznego może oznaczać kilkumiesięczne wyłączenie z aktywności zawodowej. Konsekwencje takich okoliczności mogą oznaczać przestój lub zakończenie działalności, a w skrajnych wypadkach także powstanie zadłużenia. Jeśli ktoś nie posiada „poduszki finansowej”, pozwalającej na przetrwanie trudnego okresu może liczyć na… no właśnie: rodzinę, znajomych, bank? A może tu właśnie powinna zadziałać polisa? Dobrze skonstruowana ochrona ubezpieczeniowa, obejmująca wiele zdarzeń związanych z rozstrojem zdrowia pozwoli na uniknięcie lub wybrnięcie z ewentualnych trudności wynikających z zawieszenia aktywności zawodowej.

Majątek firmy pod ochroną

Uszkodzenie budynku, kolizja pojazdu lub kradzież sprzętu mogą doprowadzić do całkowitego paraliżu funkcjonowania małej działalności gospodarczej. Dlatego baza materialna powinna być objęta na tyle dobrą ochroną ubezpieczeniową, aby możliwe było wymierne skompensowanie ewentualnych strat. Zanim podpiszemy polisę, musimy przede wszystkim ustalić, jakie mienie chcemy objąć ubezpieczeniem. Co istotne, nie musi być ono tylko własnością przedsiębiorstwa – może być wynajęte, użyczone czy dzierżawione. Oczywiście istnieje opcja objęcia ubezpieczeniem całości nieruchomości i sprzętu firmy, ale miejmy na uwadze, aby zabezpieczyć polisą chociaż te składowe majątku, które pełnią najważniejszą rolę w jej ciągłym funkcjonowaniu.

Nie odkładaj decyzji

Jak widzimy, ubezpieczenie właściciela firmy i jej bazy materialnej jest wręcz koniecznością. Ta potrzeba wynika także z faktu, że mali przedsiębiorcy ciężko pracują, nie oszczędzając siebie ani wyposażenia swojej firmy. Takie są realia prowadzenia własnej działalności w naszym kraju. Brakuje często czasu na odpoczynek nie wspominając już o urlopie. Dlatego tak istotne jest posiadania właściwej asekuracji, która będzie gwarantowała pomoc nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i jego najbliższych. Warto zatem spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym i wspólnie określić, jak skutecznie chronić siebie i prowadzoną działalność.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz