Mity na temat ubezpieczeń

  • 2018-09-10 17:27:32
  • 0

W pracy agenta ubezpieczeniowego spotykam się przeróżnymi opiniami na temat całej branży ubezpieczeniowej. Oczywiście, każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Wielokrotnie słyszę te same określone obiekcje, które raczej są powtarzanymi obiegowymi „teoriami” pozbawionymi w gruncie rzeczy własnej refleksji. Dlatego zapraszam Was do przeczytania tekstu, w którym pozwoliłam sobie na małe „porachunki” z często szkodliwymi mitami na temat ubezpieczeń.

 

„Ubezpieczenia są drogie”

Po pierwsze, jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia, nie może być ono zbyt tanie. Ubezpieczenie to produkt bardzo potrzebny, ale też i trudny - z tego wynika jego cena. Jednak dobrze dobrana ochrona ubezpieczeniowa wcale nie musi dużo kosztować. Doradca ubezpieczeniowy zawsze pomoże nam wybrać takie rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby ochrony i będzie dostosowane do możliwości finansowych.

„Ubezpieczenie to luksus”  

Jeśli masz wysoki kredyt bankowy, wykonujesz pracę związaną z ryzykiem dla zdrowia, musisz pokonywać duże dystanse za kierownicą, ubezpieczenie jest dla Ciebie wręcz koniecznością. To niemal przywilej, że można ubezpieczyć się i w ten sposób pozbyć się obaw co do swojej sytuacji materialnej, gdy nastąpi jakieś nieoczekiwane negatywne zdarzenie. Przykładowo - wypadek komunikacyjny jest w stanie wykluczyć Cię z funkcjonowania zawodowego, ale nie pozbawi Ciebie środków do życia i możliwości skutecznego leczenia właśnie dzięki ubezpieczeniu.

„Towarzystwa Ubezpieczeniowe oszukują klientów”

Ubezpieczenie to także transakcja, której całościowe warunki są przedstawiane, zanim zawarta zostanie polisa. Niechęć do czytania dokumentów nie może tłumaczyć zaskoczenia np. niewysoką kwotą odszkodowania. Dlatego zawsze należy dokładnie czytać zapis umowy polisy i jej OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Jeśli te są dla nas zbyt zawiłe lub w naszym odczuciu niekorzystne, nie zawierajmy takiej umowy. Miejmy też na uwadze, że wszystkie działania ubezpieczyciela muszą być zgodne z przepisami prawa i zawartą umową ubezpieczenia.

„Nie można uzyskać odszkodowania, które pokryje naszą szkodę w 100%”

Skala odszkodowania zależy od polisy, jaką dla siebie wybierzemy. Warunki zasad likwidacji szkody są określone w OWU do każdej polisy ubezpieczeniowej, dlatego nie ma żadnych ograniczeń, aby je poznać i mieć świadomość, na jaką ochronę się decydujemy. Odrębną kwestią pozostaje też subiektywna oceny szkody i sumy rekompensaty. Czy utrata zdrowia w wypadku ma swoją cenę? Wiem, że to niełatwe pytanie i rozumiem związane z nim wątpliwości.

„Ubezpieczenie jest jak podatek”

Może posłużę się obrazowym przykładem. Można wspinać się w górach z liną asekuracyjną, można bez. Jeśli się nic nie stanie, wówczas przydatność liny okaże się nie istotna. Podobnie jest z różnymi ubezpieczeniami. Są zbędne tak długo, dopóki nic złego się nie wydarzy. Jednakże jest to pewne uproszczenie. Posiadanie dobrej polisy to także poczucie bezpieczeństwa, pozytywne odczucie bycia odpowiedzialnym, przejaw perspektywicznego myślenia. Życie w niemal wszelkich jego przejawach samo w sobie jest ryzykiem. Albo dobrze się z nim czujemy, albo wolimy się przed nim asekurować, korzystając z ochrony ubezpieczeniowej.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz