Najbardziej niebezpieczne profesje

  • 2019-01-23 14:57:05
  • 0

Dokonałam niedawno przeglądu zawodów, które są obarczone największym ryzykiem dla życia i zdrowia. W rezultacie takiej analizy postanowiłam podzielić się z Wami wynikami moich obserwacji oraz przedstawić najistotniejsze wynikające z niej wnioski. Być może nikt z Was nie zajmuje się tymi profesjami, ale najprawdopodobniej znacie osoby, które wykonują ryzykowne zawody.

Jeśli w tej chwili siedzicie przy biurku i czytacie mój tekst, ryzyko niebezpiecznego zdarzenia jest bliskie zeru. Co innego, gdy wyjdziecie z biura lub domu i wsiądziecie do samochodu. Drogi i ulice to obszar wysokiego ryzyka. Zmierzam do spostrzeżenia, że najbardziej narażoną grupą zawodową na negatywne zdarzenia są kierowcy ciężarówek. Tak mówią statystyki. Co znamienne, nie tylko incydenty drogowe niosą ze sobą zagrożenie dla szoferów samochodów ciężarowych. Siedzący tryb pracy, oddalenie od domów czy pośpiech to czynniki, które często skutkują chorobami kardiologicznymi w tej grupie zawodowej.

Branża budowlana to następna dziedzina działania zawodowego, która niesie ze sobą wysokie prawdopodobieństwo wypadków. Uściślając, chodzi przede wszystkim o pracowników wykonujących prace na wysokościach, w tym głównie monterów konstrukcji stalowych. Niestety wypadkowość w tej branży to na ogół wynik nieprzestrzegania przepisów BHP oraz braku odpowiednich szkoleń.

Kolejną profesją, która wiąże się z dużym ryzykiem jest zawód policjanta. Taka jednak jest specyfika tej pracy, iż wiąże się z zaangażowaniem w niebezpieczne sytuacje. Dodam od razu, że okolicznością w pracy policji, która najczęściej skutkuje negatywnymi skutkami jest… przemieszczanie się radiowozem. Na ogół niewielu z nas wie, że sporym ryzykiem związanym z pracą policjanta jest także tzw. syndrom wypalenia, pojawiający się po kilkunastu latach służby. Jest to wynik częstego stresu, odpowiedzialności, dużej nieprzewidywalności zdarzeń czy negatywnego nastawienia otoczenia.

Przypuszczam, że doszliście już do wniosku, że nie wspominam o górnikach. To także grupa zawodowa wysokiego ryzyka, jednak wypadki w górnictwie (mocno nagłaśniane w mediach) nie są aż tak częste niż może nam się wydawać. Ale oczywiście, praca pod ziemią jest niebezpieczna, przy czym dodajmy, że standardy bezpieczeństwa w tej branży są bardzo restrykcyjne.

W szerszym ujęciu zawodów niebezpiecznych można wymienić profesje, które rzadziej wykonuje się w Polsce. Jednak przy wysokim stopniu emigracji zarobkowej, mogą one dotyczyć także naszych bliskich. Jakie zatem branże uchodzą za niebezpieczne w innych krajach? Są to przede wszystkim: spawacz podwodny, drwal oraz pracownik platformy wydobywczej.

Wydaje mi się celowym dokonanie jeszcze rozróżnienia pomiędzy zawodami niebezpiecznymi a szkodliwymi warunkami pracy. Na te drugie narażeni są niemal wszyscy aktywni zawodowo. Negatywne zdrowotnie czynniki to m.in.: siedzenie (obciążenie dla kręgosłupa), praca przed monitorem (eksploatacja wzroku), klimatyzacja (ryzyko częstych infekcji górnych dróg oddechowych), a także hałas, praca po godzinach czy zbyt częste reagowanie stresem. Mając do czynienia z takimi sytuacjami, pamiętajcie, że istnieje prawo pracy, każda firma zatrudnia specjalistę BHP, a o pomoc czy interwencję można zwrócić się do związków zawodowych. Często problem z uciążliwymi warunkami pracy może rozwiązać po prostu normalna rozmowa z przełożonym.

Mam jeszcze trzy sugestie dla osób, które wykonują ryzykowne zawody. Po pierwsze pomyślcie o dobrym ubezpieczeniu od skutków negatywnych zdarzeń (służę pomocą w tym względzie). Po drugie kontrolujcie cyklicznie stan zdrowia także we własnym zakresie. Rutynowe badania okresowe, jak samo określenie już sugeruje, są tylko rutynowe… I nie zapominajcie o Waszych prawach. One także powinny Was chronić

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz