Oszczędniejsze życie? Kilka porad

  • 2020-11-05 12:04:56
  • 0

Jak miewają się Wasze finanse? Mam nadzieję, że całkiem nieźle, choć zdaję sobie sprawę, że mamy trudne czasy i nie tak łatwo przychodzi nam przewidywanie wpływów oraz planowanie wydatków. Dlatego bez względu na to czy cieszycie się dobrą kondycją finansową, czy też odczuwacie zmniejszenie dochodów chcę zasugerować Wam wdrożenie praktyk, dyscyplinujących sferę zarządzania osobistymi wydatkami. Dzięki nim zatrzymacie w portfelu nieco więcej złotówek, a jeśli okoliczności nie zmuszają Was do oszczędzania, możecie potraktować takie działanie jako trening bardziej ekonomicznego funkcjonowania. Zaczynamy!

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Upewnij się, że wydajesz pieniądze tylko na te rzeczy, których realnie potrzebujesz. Regularne przeglądanie wyciągów bankowych raz na tydzień czy nawet raz na miesiąc pozwoli na sprawdzenie czy nie kupujesz rzeczy, które są Ci zbędne. Taką kontrolę przeprowadzisz także, zbierając i przeglądając paragony. Warto też sprawdzić polecenia zapłaty – czasami może okazać się, że regularnie płacimy za nadal aktywną usługę, pomimo tego, że od dawna z niej nie korzystamy.

 

Asekuracja finansowa

Na wypadek zachorowania lub utraty pracy powinniśmy dysponować przynajmniej równowartością swoich trzymiesięcznych dochodów. W tym celu należałoby deponować systematycznie niewielkie sumy na specjalnie wydzielonym koncie lokacyjnym w banku.

 

A jak oszczędzać?

Najpierw płać sobie. To bardzo praktyczna zasada. Po comiesięcznym przelewie wynagrodzenia odłóż choćby niewielką kwotę jako oszczędności. Uczyń to przed zapłaceniem rachunków czy większymi zakupami typu „na zapas”. Nawet 50 zł czy 100 zł regularnie wpłacane na dodatkowe konto w banku urośnie z czasem do znacznej kwoty. Można takie oszczędzania zorganizować poprzez zautomatyzowanie przelewów na konto oszczędnościowe

 

Auto też kosztuje

Jedną z poważniejszych pozycji wśród comiesięcznych wydatków stanowią koszty samochodowe. To także sfera wydatków, na której można sporo zaoszczędzić. Po pierwsze przemyśl czy stać Cię na samochód, który posiadasz. Może czas na przesiadkę do tańszego eksploatacyjnie modelu? Poza tym, jeśli nie musisz gdzieś pilnie dojechać – a nie jest to zbyt daleko – zastąp jazdę spacerem. I jeszcze jedno – nie łap mandatów!

 

Energooszczędność

Decydując się na zakup sprzętu AGD czy choćby żarówek, wybieraj urządzenia o niskim poborze energii elektrycznej. Sprawdź i porównaj najpierw specyfikację różnych ofert, a następnie dokonuj wyboru. Obecnie oświetlenie i sprzęt gospodarstwa domowego w wersji eko pozwalają na zaoszczędzenie setek złotych w skali roku.

 

Unikanie zadłużenia

Niektórzy przyzwyczajają się do finansowania swoich wydatków poprzez pożyczki. W rezultacie może dojść do sytuacji nadmiernego zadłużenia i dezorganizacji całej sfery finansów osobistych. W tym przypadku obowiązuje reguła, że jeśli płacone raty przekraczają 35% przychodów, to jest to powód do alarmu. Bądźcie rozważni w odniesieniu do korzystania z kart kredytowych czy sięgania po szybkie pożyczki konsumpcyjne – szczególnie w obecnej sytuacji.

 

Nie lecz emocji zakupami

Zakupy mogą pełnić funkcję doraźnego leku na emocje. Wiele osób postępuje tak, aby odzyskać zadowolenie i wewnętrzną równowagę. Jednak w skali roku może okazać się, że w ten sposób powstaje poważna wyrwa w naszych osobistych finansach. Poza tym wiele z tych emocjonalnych zakupów dość szybko okazuje się niepotrzebnych, gdyż były dokonywane pod wpływem chwili. Dokonaj refleksji czy zakupy nie są dla Ciebie terapią na trudne emocje. Zastanów się czy są inne sposoby dojrzałego reagowania na frustracje.

 

A jakie są Wasze sposoby na rozsądną redukcję wydatków oraz gromadzenie oszczędności? Podzielcie się Waszymi pomysłami i metodami. Zapraszam do wymiany spostrzeżeń.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz