Polisa na życie seniora

  • 2020-07-30 10:46:00
  • 0

Tym razem poruszam ważny i niełatwy zarazem temat – ubezpieczenia na życie seniorów. Mam na myśli osoby już w zaawansowanym wieku, które przekroczyły wiekowy pułap uwzględniany przez ubezpieczycieli przy standardowych ofertach na życie. Od razu dodam, że w Polsce można ubezpieczać się w podeszłym wieku, choć takich opcji na rynku nadal nie ma zbyt wiele. To, na co chcę przede wszystkim zwrócić uwagę to charakter, ograniczenia takich polis oraz czynniki, które należy rozpatrzyć przed zawarciem umowy.  

Czy warto ubezpieczać się podeszłym wieku? 

 To pytanie raczej o profilu socjologicznym. Inicjatorami ubezpieczeń dla seniorów są przede wszystkim ich młodsi krewni. Jeśli istnieje możliwość odprowadzania składek, to jak każde ubezpieczenie na życie ma ono swój sens. Często – wiem, że to prozaicznie gorzka prawda – wypłata odszkodowania związana z odejściem seniora zostaje zagospodarowana na pokrycie kosztów organizacji ostatniej drogi oraz ewentualnie uregulowanie różnych spraw formalnych. Kwoty oraz zakresy związane z tego rodzaju ubezpieczeniami nie są zbyt imponujące, ale to poniekąd efekt dużego ryzyka, które ponoszą ubezpieczyciele posiadający takie oferty.

 

O czym należy wiedzieć?

Istnieją pewne wspólne cechy polis dla seniorów, które należy poznać. Jak wspomniałam nie są to rozbudowane pakiety ubezpieczeniowe. Częstą regułą jest, iż z polisy dla seniora wykluczone zostaną te choroby, na które ubezpieczony już choruje. W odniesieniu do seniorów tych wyłączeń może być więcej. Tym niemniej można znaleźć oferty, które uwzględniają w swoim zapisie takie zdarzenia, jak nieszczęśliwe wypadki, pobyt w szpitalu czy poważniejsze operacje.

Kolejna kwestia to czas trwania ochrony ubezpieczeniowej. Są oferty zawierane dożywotnio, i jeśli ubezpieczający się preferuje taki wariant, można się na niego zdecydować. Należy jednak mieć świadomość, że umowy dożywotnie wiążę się zwykle z niższą kwotą odszkodowania. Bez względu na ramową konstrukcję polisy, konieczne jest dokładne sprawdzenie OWU ubezpieczenia zanim zostanie podjęta decyzja o zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

 

Punkt po punkcie

Przygotowując się do wykupienia polisy na życie osoby w podeszłym wieku, warto sporządzić sobie listę głównych pytań, które powinny rozstrzygać czy wybrać daną ofertę. Co zatem należy wziąć pod uwagę?

- Sprawdź czy polisa zapewnia zabezpieczenie dożywotnie.

 - Sprawdź górną granicę wieku ubezpieczanego, dopuszczającego wykupienie polisy. Dowiedz się przy tym czy wraz z upływem czasu nie będą wygasać umowy dodatkowe, obowiązujące na początku ubezpieczenia.

 - Sprawdź wszelkie rozszerzenia zakresu ubezpieczenia, które warto także objąć umową, jak np. asekuracja od nieszczęśliwych wypadków.

 - Sprawdź wysokość składki. Dobre polisy dla seniorów mogą kosztować, ale pamiętaj, że sens ubezpieczenia się istnieje wtedy, gdy rekompensata faktycznie pokryje koszty wynikające ze szkody.

 

Niech decyduje potrzeba

 Sądzę, że przed wyborem polisy dla seniora należy rozważyć wszelkie okoliczności i te sytuacje, kiedy działanie ubezpieczenia będzie najbardziej celowe. Jeżeli chcecie zaasekurować bliskich w jesieni życia od zachorowania czy potrzeby rehabilitacji, ukierunkujcie przegląd ofert właśnie pod tym kątem. Można także zdecydować się na inną formę zabezpieczenia i zacząć regularnie co miesiąc odkładać stałe kwoty na odpowiednim koncie z myślą o uruchomieniu takiego kapitały w sytuacji „awaryjnej”. A być może senior dysponuje dużym mieszkaniem, które warto zamienić na mniejsze, zaś nadwyżkę ze sprzedaży ulokować.

Jak widzicie, istnieje co najmniej kilka kierunków myślenia o materialnym zabezpieczeniu seniorów. Zapraszam do kontaktu i rozmowy na ten ważny temat.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz