Pracownicze Plany Kapitałowe - dodatkowa forma oszczędzania emerytalnego

  • 2018-04-03 10:12:16
  • 0

Dyskusja o deficycie środków na wypłatę rent i emerytur trwa od co najmniej 20 lat. Pomimo zdyskredytowania programu OFE i drastycznego ograniczenia zaufania społecznego do proponowanych rozwiązań systemowych, nadal trwają próby choćby częściowego poprawienia perspektywy przyszłych świadczeń. Takim rozwiązań mają być m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

 

Na czym polega oszczędzanie w PPK?

 

Istotą Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być dobrowolne oszczędzanie, które pozwoli na zgromadzenie dodatkowych środków na emeryturę. Jest to projekt odwołujący się do systemu anglosaskiego. Wg założeń ustawy składkę w PPK będzie opłacał nie tylko pracownik, ale również jego pracodawca oraz państwo.

Zatrudnionym umożliwi się wybór wysokości wpłat na PPK (może to być od 2% do 4% wynagrodzenia). Do puli składkowej dojdzie jeszcze wkład pracodawcy w wysokości 1,5% pensji. Dodajmy przy tym, że pracodawca będzie mógł dołożyć nawet dodatkowe 2,5%. Wysokość dodatkowej składki pracodawca określi m.in. na podstawie stażu pracy pracownika. Od składek na PPK pracodawca nie będzie musiał odprowadzać pieniędzy na ubezpieczenie społeczne. W rezultacie oznacza to, że w wariancie maksymalnym na składki w PPK będzie można przeznaczyć łącznie kwotę wynoszącą 8% pensji pracownika.

Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą obligatoryjne. To pracownik indywidulanie zadecyduje o uczestniczeniu lub wystąpieniu z systemu. Ewentualne wystąpienie z PPK nie zamyka drogi powrotu systemu. Co dwa lata będzie następować ponowny automatyczny zapis pracowników do systemu

 

Dla kogo powstaną PPK?

Według założeń wszyscy pracownicy w przedziale wiekowym od 19 do 55 lat automatycznie będą zapisywani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zatrudnieni w wieku powyżej 55. roku życia również będą mogli przystąpić do PPK, pomimo że nie zostaną do nich włączeni automatycznie. Każdy pracownik będzie mieć możliwość rezygnacji z udziału w systemie. Jednocześnie, dla dodatkowej zachęty do oszczędzania, każdy uczestnik PPK otrzyma od państwa 250 złotych opłaty powitalnej oraz coroczną dopłatę w wysokości 240 złotych.

 

Uruchomienie programu

Pracownicze Plany Kapitałowe zainicjowane zostaną 1 stycznia 2019 r. W pierwszej kolejności obejmą pracowników przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. Finalnie program ma dotyczyć całej grupy pracujących Polaków. Od 1 lipca 2019 r. do PPK mają dołączyć pracownicy przedsiębiorstw, które zatrudniają od 50 do 249 osób. Na początku 2020 r. w PPK pojawią się małe firmy, zatrudniające od 20 do 49 osób. W tym samym okresie przewidywane jest włączenie pozostałych pracowników – głównie mikrofirm oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Wypłata emerytur z  PPK

W jaki sposób pieniądze z PPK będą przekazywane po osiągnięciu wieku emerytalnego? Osoba, która przejdzie na emeryturę będzie mogła jednorazowo wypłacić 25% zgromadzonych oszczędności. Reszta będzie wypłacana w ratach przez 10 lat. Przewidywana jest również możliwość przekazania całego świadczenia do zakładu emerytalnego. Gdy oszczędzający od razu zechce wypłacić wszystkie pieniądze, będzie zobligowany do zapłacenia tzw. podatku Belki (podatek od dochodów kapitałowych, czyli 19% zgromadzonych oszczędności).

Instytucje, które będą obsługiwać PPK to zarejestrowane w Polsce Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, dysponujące zgodą i zezwoleniem na swoją działalność wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jednym z warunków dla TFI, zamierzających wziąć udział w PPK, jest co najmniej trzyletni okres działalności w Polsce.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych określa poziom opłat za pomnażanie pieniędzy pracowników oraz zarządzanie ich rachunkami. Wysokość takich opłat nie może przekroczyć 0,6% aktywów zgromadzonych na rachunku uczestnika. W ten sposób PPK będą najtańszą na rynku ofertą oszczędnościową.

 

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz