Ze spokojną głową do pracy za granicą

  • 2021-01-25 14:13:09
  • 0

Skala wyjazdów zarobkowych na pewno nie jest obecnie tak wysoka jak jeszcze miało to miejsce kilkanaście miesięcy temu. Jednak zapotrzebowanie na usługi polskich pracowników w krajach Europy Zachodniej stale jest spore. Przy zachowaniu określonych procedur sanitarnych wyjazdy nadal są możliwe. Wielu polskich fachowców, szczególnie z branży budowlanej, wyruszy wiosną do Niemiec, Holandii czy innych krajów, oferujących pracę na korzystnych warunkach płacowych. W tej sytuacji pragnę przypomnieć, jak od strony asekuracji ubezpieczeniowej podejść do planów wyjazdu do pracy.

Skorzystać, nie stracić

Nie bez przypadku wspominam o branży budowlanej. To dziedzina, która przyciąga wielu pracowników z Polski, a jednocześnie obarczona dość wysokim ryzykiem zdarzeń niepożądanych. Oczywiście nie można zapominać o pracownikach transportu, rolnych czy innych zajęciach. Rzecz w tym, by wyjazd do pracy nie okazał się ekonomiczną porażką, gdyby przyszło zmierzyć się z problemami zdrowotnymi czy jakimś urazem. Miejmy na uwadze, że koszty leczenia czy choćby doraźnej pomocy medycznej są znacznie wyższe w krajach zachodnich, niż w ma to miejsce w Polsce. Jeśli dodamy do tego wymuszoną perturbacjami zdrowotnymi przerwę w pracy, wyjazd zarobkowy może przynieść straty zamiast oczekiwanych profitów.

 

EKUZ to nie wszystko

Być może wyjeżdzający w celach zarobkowych mają świadomość, że warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To ważna sprawa. Jednakże EKUZ w swym kształcie ma wiele ograniczeń pod względem zakresu ochrony. Należy koniecznie sprawdzić na stronie NFZ, jakie przywileje zapewnia EKUZ w poszczególnych krajach europejskich. Zajrzyjcie tutaj: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/. Już pobieżny przegląd pozwoli przekonać się, że w niektórych krajach większości usług i pomocy medycznej EKUZ nie zabezpiecza finansowo. I tu docieramy do kwestii, jak skuteczniej zabezpieczyć się na czas pracy zagranicą?

 

Rozszerzone ubezpieczenie podróżne

W Aviva do asekuracji wyjazdów zagranicznych podchodzimy kompleksowo. Polega to na tym, że bierzemy pod uwagę wiele różnych okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie pobytu zagranicą. Nabycie takiego ubezpieczenia można także poszerzyć o asekurację wypadków w pracy. Pamiętajmy, że pobyt zarobkowy zagranicą nie ogranicza się jedynie do samej pracy. Istnieje przecież konieczność podróży, w miejscu pobytu także należy jakoś przemieszczać się, zdarzają się zachorowania, możemy też w sposób niezamierzony wyrządzić jakąś szkodę. Tych nieoczekiwanych sytuacji może zdarzyć się wiele. Rzecz w tym, aby wybrnąć z tych zdarzeń w sposób jak najsprawniejszy i szybki. Dlatego planując wyjazd do pracy, należy zabrać ze sobą „linę ratunkową”, która pozwoli nam wyjść z niemal każdej opresji. Skrótowo tylko wymienię, że tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia m.in.:

- leczenie i transport do Polski,

- pokrycie kosztów leczenia choroby przewlekłej,

- odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku,

- odszkodowanie w razie wypadku w pracy.

 

Bądź mądrzejszy od losu

Po co setki tysięcy Polaków wyjeżdżają do pracy? Zwykle to chęć poprawy warunków życia swoich najbliższych. Młodzi ludzie, którzy chcą budować swoje życie zostawiają na wiele miesięcy małżonków, dzieci i innych bliskich krewnych, aby zdobyć środki na własne mieszkanie lub dom, wydatki związane z edukacją czy pomoc schorowanym rodzicom. Jest to jednocześnie ryzyko. Co począć, gdy dojdzie do urazu czy dopadnie podczas pracy w chłodzie zapalenie płuc, którego nie wyleczy się na szybko aspiryną? Pamiętajmy, że praca fizyczna wyczerpuje. Rozłąka to także stres. Nie każdy odnajduje się w rzeczywistości innego kraju. Suma tych wszystkich czynników mniej lub bardziej narusza równowagę zdrowotną. Nie liczmy zatem na szczęście. Jedźmy, jeśli to konieczne z poczuciem, że poradzimy sobie dzięki polisie z każdym zdarzeniem.

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz