Ratujmy środowisko naturalne – nasz wspólny dom

  • 2021-01-25 10:20:10
  • 0

Ostatnio natknęłam się na tyleż ironiczną, co i trafną myśl, iż „Mieliśmy zginąć od atomu, a przepadniemy przez śmieci”. I niestety ta prognoza stopniowo wypełnia się. Z jednej strony już co dnia docierają do nas informacje na temat zmian klimatycznych, smogu, deficytu wody, ogromnych wysp śmieci na oceanach, a z drugiej niewiele dzieje się, aby spowolnić czy wyeliminować te zjawiska. Edukacja ekologiczna istnieje, jednak jej oddziaływanie na zachowania społeczeństw jest wciąż zbyt słabe. Czuję się więc zobowiązana zająć się tym tematem, gdyż dotyczy on każdej i każdego z nas oraz decyduje o stanie bezpieczeństwa naszego życia, a także losie naszych potomnych.

Oszczędzaj oszczędzając

Genialną wręcz opcją jest możliwość połączenie dbania o środowisko naturalne z oszczędzaniem naszych prywatnych zasobów. I na takim właśnie sprzężeniu pragnę się skoncentrować. Dając wytchnienie środowisku, możecie sporo zaoszczędzić w różnych sferach swojego życia. To jednocześnie doskonała motywacja do wprowadzenia określonych rozwiązań, które nie powodują jakichś rewolucyjnych zmian w naszej codzienności. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i co należy zmienić.

 

Darmowa elektryczność

Gdybyśmy zagospodarowali choć 1% energii Słońca, docierającej na Ziemię, zniknęłyby wszelkie formy produkcji energii z gazu, węgla i ropy naftowej, a także z pierwiastków radioaktywnych. Jeszcze długa droga do takiego stanu, ale istnieją już rozwiązania efektywnej zamiany ciepła słonecznego na energię elektryczną. To zasługa fotowoltaiki. Ta forma produkcji energii robi w Polsce istną furorę. Jakie są jej zalety? To przede wszystkim: 

- brak emisji zanieczyszczeń,

- możliwość szybkiego montażu instalacji na domu lub w jego otoczeniu,

- wysoka żywotność paneli (do 30 lat),

- znacznie niższe rachunki za prąd,

- bezobsługowość.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, można skorzystać z dotacji. A jeśli ktoś posiada grunty, które klasyfikowane są jako nieużytki, pojawia się możliwość wynajmu takich terenów pod farmy solarne. Tak więc fotowoltaika zapewnia spore oszczędności, a nawet może stać się źródłem dochodów.

 

Bezcenna woda  

O ile zasoby energii słonecznej są praktycznie niewykorzystane, tak ilość dostępnej wody zaczyna być coraz większym problemem. Polska nie posiada dużych zasobów wody, które na domiar złego stale zmniejszają się. Szanujmy więc każdą kroplę wody, tym bardziej, że jest ona coraz droższa. Starajmy się zatem:

- zakręcać wodę w czasie mycia zębów czy golenia,

- naprawić nieszczelne krany,

- brać szybki prysznic zamiast kąpieli,

- nie zmywać naczyń pod bieżącą wodą,

- pralkę i zmywarkę uruchamiać kiedy są już pełne,

- zbierać i wykorzystywać deszczówkę.

 

Po drodze z oszczędnością

Motoryzacja jest jednym z najpoważniejszych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza, a jednocześnie wpływa na nasilenie efektu cieplarnianego. Jak zatem zmienić swoje podejście do tego problemu? Jest kilka sposobów:

- bliskie dystanse pokonujmy pieszo,

- przesiądźmy się, kiedy to możliwe do komunikacji publicznej,

- odchodźmy od silników dieslowych,

- podróżujmy wspólnie jednym samochodem.

 

Dobre codzienne nawyki

Każdy dzień to określona ilość śmieci czy innych zanieczyszczeń, które praktycznie generuje każdy. One nie znikają ot tak sobie. Są jedynie transportowane z jednego miejsca w drugie. To, co możemy zrobić to zacząć obserwować swoją „produktywność’ zanieczyszczeń, a następnie ją ograniczać. Kilka wskazówek:

- starajmy unikać stosowania wszelkich jednorazówek,

- odchodźmy od nabywania produktów z tworzyw sztucznych,

- nie kupujmy bezrefleksyjnie na zapas,

- korzystajmy z ofert z” drugiej ręki”,

- sięgajmy po urządzenia energooszczędne,

- naprawiajmy, jeśli to możliwe, droższe urządzenia i sprzęty.

 

Natura obejdzie się bez nas, ale my bez natury już nie…

Sądzę, że już czas zacząć spłacać dług zaciągnięty od natury. To w dużej mierze kwestia indywidualnej refleksji i poczucia odpowiedzialności. Nie wszystko da się naprawić, gdyż niektóre szkody mają już stały charakter. Jednak możemy zastopować negatywne tendencje i pozwolić przyrodzie na stopniowe odbudowywanie równowagi. Ostatecznie środowisko to nasz dom, bez którego nie da się istnieć.

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz