Bezpieczny dom – o czym należy pamiętać

  • 2019-05-22 13:32:41
  • 0

Słysząc hasło „bezpieczny dom” większość z nas pomyśli o solidnych zamkach, monitoringu lub ewentualnie o instalacji odgromowej. Ale mieszkalne budynki rodzinne to również wiele różnych urządzeń i instalacji, których odpowiedni stan techniczny decyduje o bezpieczeństwie nas samych i naszych najbliższych. Podejmuję ten temat, gdyż okres letni jest najlepszym czasem na przeprowadzenie niezbędnych kontroli, przeglądów i ewentualnych napraw. Przyjrzyjmy się zatem naszym domostwom i tym elementom ich infrastruktury, które wymagają fachowej oceny ze strony wykwalifikowanych specjalistów.

 

Czyszczenie komina i wentylacji

Tlenek węgla to najbardziej podstępny złoczyńca, który może pojawić się w naszych domach. Niestety co roku jego ofiarą są dziesiątki osób w całym kraju. Stąd też w czasie, gdy nie korzystamy z urządzeń i instalacji cieplnych należy koniecznie dokonać przeglądu pieców oraz wentylacji w całym domu. Każdy, kto ogrzewa dom węglem, gazem lub drewnem raz w roku jest zobowiązany do zlecenia takiej inspekcji.

 

Instalacja gazowa

Jeśli posiadasz w domu stałą instalację gazową, również raz na 12 miesięcy należy zlecić jej kontrolę. Ulatniający się gaz ziemny to ryzyko zatrucia lub wybuchu. Przeglądowi szczelności podlegają wszystkie urządzenia, korzystające z gazu – piecyk do podgrzewania wody, kuchenka oraz piec centralnego ogrzewania. Ponadto wymagane jest sprawdzenie szczelności rur. Niekiedy nieszczelność może mieć miejsce poza obrębem samego budynku, przez co narażeni będziecie na ogromne rachunki nie wiedząc, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy.

 

Kontrola kotła grzewczego

Posiadanie własnego ogrzewania to wygoda, ale i obowiązek. Kotły do podgrzewania wody wystawione są na oddziaływanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Dlatego kocioł opalany paliwem ciekłym lub stałym o wartości nominalnej ponad 100 kW wymaga przeglądu co najmniej raz na 2 lata. Natomiast, gdy kocioł jest opalany gazem i ma moc od 20 do 100 kW, przegląd jest potrzebny minimum raz na 4 lata.

 

Okresowy przegląd budowlany

W Polsce budynki nieprzemysłowe powinny być poddawane całościowym przeglądom budowlanym co 5 lat. W trakcie takiej procedury inspektor budowlany dokonuje gruntownego przegląd całego budynku od piwnic aż po dach. Podczas takiej kontroli sprawdza się m.in.: stan ścian, balustrad, balkonów, rynien, dachu, instalacji c.o., ciepłej wody oraz kanalizacji. Celem tych działań jest oczywiście wykrycie ewentualnych usterek, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców lub osób przebywających w otoczeniu budynku.

 

Instalacja elektryczna pod kontrolą

Weryfikacja stanu instalacji elektrycznej jest także niezwykle ważna. Przeprowadza się ją minimum raz na 5 lat. W jej trakcie należy wykonać szczegółową kontrolę kabli, gniazdek, osprzętu, w tym zabezpieczeń i ochrony od porażeń, izolacji przewodów oraz uziemień. Szczególnej uwadze powinny być poddane elementy instalacji elektrycznej w starszych budynkach. Wady instalacji elektrycznej to nie tylko ryzyko dla domowników, lecz także zagrożenie dla wszelkich odbiorników prądu, które często posiadają sporą wartość materialną.

 

Sprawne piorunochrony

Częstotliwość groźnych zjawisk atmosferycznych w naszym kraju niestety wzrasta. Stąd nie mniej wnikliwa powinna być kontrola zabezpieczeń i instalacji odgromowych. Należy wykonywać ją minimum raz na 5 lat, choć na pewno warto czynić to częściej. Uderzenie pioruna, nawet jeśli nie doprowadzi do uszkodzenia budynku, jest w stanie całkowicie unicestwić instalację oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne znajdujące się w domu.

 

Na koniec jeszcze jedna przydatna moim zdaniem rada. Jeśli decydujecie się na zakup domu na rynku wtórnym, zlećcie dokonanie wszelkich przeglądów, o których pisałam powyżej. Bądźcie nabywcami spokojnego i wygodnego życia, zamiast wad i usterek, które po zakupie mogą stać się Waszym prawdziwym utrapieniem. I nigdy nie zapominajcie o dobrym ubezpieczeniu!

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy, bądź pierwszy i dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz